Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

[spacer][mc4wp_form id="6"][spacer]

Ślub konkordatowy dokumenty

Coraz więcej par decyduje się na to, by wziąć ślub konkordatowy. Trudno wszak dziwić się temu, skoro sama ceremonia kościelna nie jest w naszym kraju uznawana prawnie, a niewielu zakochanych pragnie zawierać ślub w świątyni oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego. Od 1998 roku wedle panującego prawa (na mocy ustawy podpisanej przez Stolicę Apostolską oraz Polskę) pary mają możliwość wzięcia ślubu konkordatowego. Jakich jednak dokumentów potrzebują, aby to uczynić?

O tym nie możecie zapomnieć!

Podstawowymi dokumentami będą tu rzecz jasna Wasze dowody osobiste. Para musi dostarczyć do kancelarii parafialnej także metryki chrztu. Konieczne jest także zaświadczenie o przyjęciu sakramentu bierzmowania. Narzeczeni muszą mieć z sobą także potwierdzenia odbycia nauk przedmałżeńskich oraz wizyt w poradni rodzinnej.

Jeśli przedślubne zapowiedzi wygłodzone były w innej parafii niż ta, w której odbędzie się ślub, trzeba dostarczyć stosowne zaświadczenie. Nie zapominajmy także o tym, iż aby przystąpić do ślubu konkordatowego, należy mieć zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnej. W niektórych parafiach (zdarza się to jednak coraz rzadziej) wymagane jest także zaświadczenie o uczęszczaniu w czasie nauki na lekcje religii.

Potrzebne będzie także zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Pobiera się je w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urzędnik z USC ma za zadanie także spisanie oświadczeń dotyczących nazwisk współmałżonków i ich potomstwa po ślubie .

Warto sukcesywnie zbierać dokumenty przed zawarciem ślubu konkordatowego!

Wydawać by się mogło, że wypisanych powyżej dokumentów jest sporo. Oczywiście gdyby trzeba było wszystkie uzyskać jednego tylko dnia, byłoby to zapewne niemożliwe. Jednak w przypadku, gdy mamy na to wiele miesięcy, naprawdę nie jest to nic trudnego ani skomplikowanego. Należy jednak pamiętać o terminach – w każdej kancelarii parafialnej zostaną parom udzielone stosowne informacje. Warto też skorzystać z naszego poradnika – w ten sposób z całą pewnością nic nie umknie uwadze narzeczonych.

A co po ślubie?

Jeśli chodzi o dokumenty związane ściśle z ceremonią ślubu konkordatowego, ksiądz w ciągu 5 dni ma obowiązek przesłać je do Urzędu Stanu Cywilnego. Skrócone odpisy aktu ślubu można natomiast odebrać z USC zwykle w ciągu 14 dni.

Share this article